Hvad er SupraBall til?
SupraBall kan bruges til at styrke og aktivere de suprahyoide muskler, den muskelgruppe, der danner det muskulære grundlag for vores mundbund.
Den hjælper også folk med nakke- og synkeproblemer, da den træner og styrker de muskler, der er nødvendige for dette.
Hvad gør man med SupraBall?
Den såkaldte Chin Tuck Against Resistance-øvelse (=CTAR) udføres ofte, hvilket f.eks. bruges til at genoprette oral fødeindtagelse. Du klemmer SupraBall under hagen og presser den ind ved at hæve og sænke hovedet og bevæge kæben.
Når du udfører øvelserne, er det vigtigt, at du sidder lige og oprejst.
Du kan også bruge den til at udføre Jaw Opening Against Resistance (=JOAR)-øvelser, som primært styrker isometriske og isokinetiske spændinger.
SupraBall kan bruges af alle, men fungerer især godt med ældre mennesker.
Detaljer:
- Fremstillet af blødt, elastisk materiale
- Diameter ca. 10 cm
Desinfektionsservietter kan bruges til rengøring. SupraBall bør dog rengøres bagefter med varmt vand og sæbe.
| Kategori: | Mundstimuleringsprodukter |
| Artikelnummer: | 4707 |
| EAN / GTIN: | 00000000083431 |
