Schülke mikrozid® AF flydende overfladedesinfektion
Lavalkoholisk hurtigdesinfektion af ikke-invasive medicinprodukter og overflader.
Anvendelse
Produktet er egnet til desinfektion af medicinprodukter og andre overflader. Det alsidige hurtigdesinfektionsmiddel er også egnet til desinfektion af følsomme kommunikationsudstyr. Smartphones og tablets hører til de hyppige håndkontaktflader. Med mikrozid® universal kan disse behandles sikkert uden at skade materialerne.
Påfør ufortyndet på overfladen, aftør og lad det virke.
Sørg for fuldstændig befugtning og hold overfladen fugtig i hele indvirkningstiden. Sørg for at al synlig snavs er fjernet før desinfektion. Spray overfladen fra ca. 30 cm afstand (ca. 40 ml/m²) og lad det tørre. Ved Adenovirus og Mycobacterium tuberculosis skal overfladen holdes fugtig i hele indvirkningstiden. Udelukkende beregnet til anvendelse af fagfolk.
Anvendelsesområder
- Følsomt kommunikationsudstyr bl.a. smartphone
- ikke-invasive medicinprodukter og overflader.
Detaljer
- Egnet til desinfektion af følsomt kommunikationsudstyr
- Dermatologisk testet
- Brugsklart & farveløst
Schülke mikrozid® overfladedesinfektion er ideel til hurtigdesinfektion af overflader.
Listninger
- IHO-liste
- VAH-certifikat
Virksomme stoffer
- 100 g opløsning indeholder følgende virksomme stoffer: 17,4 g propan-2-ol, 12,6 g ethanol (94 % w/w)
- Mærkning iht. forordning (EF) nr.648/2004: < 5% anioniske tensider
Advarsler
Desinfektionsmidler skal anvendes forsigtigt. Læs altid etiket og produktinformationer før brug.
Produktet er meget materialetolerant over for metaller og kunststoffer. Holdes væk fra varme og antændelseskilder. Yderligere oplysninger fås på forespørgsel. Holdbarheden af anbrudte beholdere fremgår af emballagen.
Alvorlige hændelser i forbindelse med produktet skal indberettes til producenten og den ansvarlige myndighed. Ikke egnet til slutdesinfektion af semikritiske og kritiske medicinprodukter! Produktet kan anvendes uden handsker, såfremt infektions- og arbejdsbeskyttelse tillader dette.
Schülke & Mayr GmbH
Robert-Koch-Str. 2
22851 Norderstedt
Tyskland
(Stand: 03/2023)
| Kategori: | Desinfektion af overflader |
| Artikelnummer: | 4973 |
| EAN / GTIN: | 4032651961801 |
| PZN: | |
| EAN(s)/GTIN: | |
| Egenskaber: | |
| Effektivitet: | |
| Kvalitetskendetegn: | |
| Producent: | |
| Indhold: | 1.000,00 ml |
