Produktdetaljer og egenskaber for Therastar® Cuppi silikone-sugekop
Therastar® Cuppi er en kompakt silikone-sugekop til manuelle cupping- og massageanvendelser. Den fleksible sugekop placeres på det ønskede hudområde efter let sammenpresning. Når trykket på silikonen slippes, opstår der en sugeeffekt mellem sugekoppen og huden.
Med en diameter på ca. 4 cm har Cuppi en kompakt kontaktflade og kan trykkes sammen og placeres med hånden. Produktet er fremstillet af silikone og har en grå farve.
Materiale og udførelse
- Materiale: silikone
- Diameter: ca. 4 cm
- Farve: grå
- fleksibel og sammenpresselig udførelse
- manuel frembringelse af sugeeffekt
- Varenummer: 5171
- GTIN: 4260603791460
- Mærke: Therastar®
Funktion af silikone-sugekoppen
Sugekoppen trykkes let sammen før placering. Når trykket reduceres efter placering på huden, bevæger silikonekroppen sig tilbage mod sin oprindelige form. Derved opstår der et undertryk eller en sugeeffekt inde i koppen.
Kontaktens intensitet kan påvirkes gennem graden af sammenpresning og placeringen af sugekoppen. Anvendelsen foregår manuelt og uden ekstra pumpe.
Anvendelse af Therastar® Cuppi
Ved anvendelse trykkes silikonekoppen let sammen med hånden, placeres på det ønskede hudområde og slippes derefter. Den opståede sugeeffekt holder koppen ved kontaktområdet under anvendelsen.
Mulige anvendelseskontekster omfatter:
- manuelle cupping-anvendelser
- punktvise massageanvendelser
- wellness- og kropsplejeaktiviteter
- brug i hjemmet
- anvendelse i massage- og wellnessmiljøer
- professionel anvendelse i henhold til det planlagte anvendelseskoncept
Intensitet og anvendelsestid bør tilpasses den konkrete anvendelsessituation. Ved usikkerhed om anvendelsen bør de produktspecifikke anvisninger følges eller en relevant fagperson kontaktes.
Rengøring og bemærkninger til Cuppi silikone-sugekoppen
Rengøring
Sugekoppen bør rengøres efter brug i overensstemmelse med de produktspecifikke producentanvisninger og være helt tør før næste anvendelse.
Før hver anvendelse bør silikonen kontrolleres for synlige skader eller materialeforandringer. Beskadigede sugekopper bør ikke anvendes videre.
Leveringsomfang
- 1 Therastar® Cuppi silikone-sugekop i grå
Bemærkninger
Sugekoppen bør udelukkende anvendes i overensstemmelse med produktets anvendelses- og sikkerhedsanvisninger.
Ifølge de tilgængelige produktoplysninger er produktet ikke medicinsk udstyr. Anvendelsen erstatter ikke lægelig eller terapeutisk behandling.
| Kategori: | Sugekopper |
| Artikelnummer: | 5171 |
| EAN / GTIN: | 4260603791460 |
| Mærke: | |
| Forsendelse: |
